İŞE ALIM SÜRECİ

MCG Çakmak Termal Otel’in işe alım sürecinin temel amacı, İnsan Kaynakları Politikamızla uyumlu, Organizasyon yapımızdaki açık pozisyonların gerektirdiği  davranışsal ve mesleki bilgi, becerilere sahip, yenilikçi, takım çalışmasına, sürekli kendisini geliştirmeye açık, kişileri bünyemize kazandırmaktır. Şirketimizde yıllık iş planlarına göre onaylanmış bütçe ya da ihtiyaçlardan doğan güncel talepler doğrultusunda  işe alım ihtiyaçları giderilmektedir. İhtiyacın öncelikle iç kaynaklardan karşılanması, sonrasında dış kaynakların kullanımı genel prensiplerdendir.

 

İhtiyaç duyulan pozisyonlarımızın gerektirdiği nitelikler doğrultusunda yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır. Pozisyonlara göre değerlendirme süreci farklılık göstermektedir. İnsan Kaynakları Bölümü ve ilgili birim tarafından yapılan görüşmeler, değerlendirmeler ve referans araştırmaları sonucunda tüm süreçleri olumlu sonuçlanan adaylara iş teklifi yapılmaktadır.

 

EĞİTİM VE GELİŞİM

MCG Çakmak Termal Otel eğitim faaliyetleri ile çalışanlarımızın görevlerini daha etkili şekilde yapabilmeleri veya gelecekte oluşabilecek farklı görevler için mesleki bilgi ufuklarını genişletmek, iş yapma tarzında, davranışsal yetkinlikleri alışkanlıklarında ve anlayışlarında olumlu değişimler, geliştirmeler yapmayı amaçlanmaktadır.

İşe başlayan çalışanımızın işe ve şirkete uyumunun kolaylaştırılması ve en kısa zamanda kurum kültürü ve değerlerini paylaşması amacıyla uygulanan “Oryantasyon Programı/Deneme Süreci” ile eğitim süreci başlamış olur. Amaç, yeni bireyin oryantasyon sürecinde MCG Çakmak Termal Otel’ tanıması, firmaya güven duymasını sağlamak ve iş motivasyonunu edindirmektir. Üstün performansa ve başarıya götüren geliştirici faaliyetlerle sürekli öğrenme süreci devam eder.

 

Tüm eğitimler işin gereklilikleri ve çalışanın yetkinlikleri göz önünde bulundurularak bireyin profesyonel gelişimine katkı sağlayacak ve kariyer planını destekleyecek programlar planlanır.

 

STAJ OLANAKLARI

Otelimizde staj yapmak isteyen her öğrenci Başvuru Formu‘ nu web sitemiz aracılığıyla ulaştırabilir. İlgili dönemin sonunda öğrencilerin staj/bölüm tercihlerine göre başvuru formları gruplandırılır.  İnsan Kaynakları staj başlangıç dönemlerine göre talep edilen öğrenci sayısını ve meslek gruplarını, öğrencilerde aranacak nitelikleri (bilgi, beceri, yabancı dil, bilgisayar tecrübesi) belirledikleri kontenjanlarına göre başvurular arasından seçim yaparlar. Staj başvurularınız için özgeçmişinizi ik@mcgcakmaktermal.com adresine gönderebilirsiniz.

 

SOSYAL FAALİYETLER

MCG Çakmak Termal Otel çalışanlarına öncelikle yeşil, estetik, saygı ve sevgi dolu bir çalışma ortamı sunar. Otel lokasyonumuz içinde molalarda çay, son derece şık tasarlanmış iklim şartlarına göre ayarlanabilen, personel mola alanı bulunmaktadır. Sabah molasında çalışanlarımıza kahvaltı uygulaması vardır. Yılda bir sefere mahsus personel gecesi adı altında personel motivasyon gecesi düzenlenmektedir.